Co powstrzymuje Bitcoina przed wspinaniem się na 20.000 dolarów?

  • 8. Dezember 2020 at 12:15

Kiedy cena Bitcoin’a uderzyła w nowy ATH na większości krypto walutowych giełd, inwestorzy oczekiwali, że szybko osiągnie 20.000$.

Jednakże, krypto-aset wkrótce stanął w obliczu fali korekt w następstwie tego samego, nawet jeśli jego limit rynkowy przekroczył 354 miliardy dolarów i stał się siódmą największą walutą na świecie.

Dla wielu osób poziom 20.000 dolarów może wydawać się nieosiągalny, ponieważ często jest to również psychologiczny kamień milowy. Psychologiczny, ale znaczący, zwłaszcza, że dla większości handlowców detalicznych, poziom ten był najbliższy poprzedniemu ATH. Aby cena mogła przekroczyć 20.000 dolarów, analitycy w łańcuchu argumentują, że aktywna podaż musi pozostać na niskim poziomie konsekwentnie lub najlepiej uderzyć niżej. Poza tym, popyt powinien również wzrosnąć. Popyt jest jednak głównie napędzany przez takie instytucje jak Grayscale, a większość HODLerów (2y do 3y) prowadzi sprzedaż.

2Y-3Y Podaż aktywnych BTC

Aby spojrzeć na tę koncepcję płynności, należy rozważyć mapę zużytych Bitcoinsów HODLer. Bitcoins, które zostały zakupione pomiędzy przedziałem cenowym 5.428 dolarów i 11.000 dolarów są szybko uderzające w giełdy. Procent aktywnych dostaw z ostatniego 1Y jest niska, jednak handlowcy i HODLers od 2017 roku i przed sprzedażą, rezerwacja niezrealizowanych zysków z obawy przed korektami uderzają mocniej. Jest to sprzeczne z intuicją, ponieważ masowe FUD prawdopodobnie doprowadzi do spadku cen i może stać się jeszcze większym wyzwaniem, aby przekroczyć 20.000 dolarów lub utrzymać konsolidację na poziomach poniżej tej marki.

Mapa zużytych Bitcoinów HODLera

Nieotrzymanie poziomu 20.000 dolarów może również prowadzić do korekt wbrew pozorom. Na giełdach instrumentów pochodnych, od 30 listopada wolumen opcji BTC stale spada, podczas gdy OI spada o 15,6%. Szybka utrata zainteresowania, która jest widoczna na wykresach Skew, sugeruje, że na giełdach spot może być trudniej osiągnąć cenę 20.000 dolarów.

Zlecenia sprzedaży na giełdach spot rosną do 20.000$, co sugeruje, że właśnie tak dalece inwestorzy detaliczni oczekują, że cena osiągnie poziom 20.000$. Chociaż średnia cena Bitcoinów w MicroStrategy za BTC o wartości 60 milionów dolarów przekroczyła 19.000 dolarów, handlowcy detaliczni spodziewają się, że w krótkiej perspektywie czasowej nastąpi wycofanie i przygotowują się na to samo.

W takiej sytuacji podróż do 20.000 dolarów może być długa lub nawet niemożliwa. Strach przed wyprzedażą w krótkiej perspektywie czasowej może doprowadzić do masowej wyprzedaży inwestorów detalicznych. Poniżej 20.000 dolarów, znaczący poziom cen wynosi 19.000 dolarów, poziom, na którym dane aktywa są w obrocie powyżej 19.000 dolarów od prawie tygodnia. Podczas gdy kapitalizacja rynku utrzymuje się na stałym poziomie, w świetle rosnącej podaży, jedyną drogą do 20.000 dolarów będzie wyjście poza negatywne odczucia i obawy przed korektą.